Христинівська Районна Державна Адміністрація
Христинівський район, Черкаська область

Сезон підприємництва: бізнес Черкащини вчили, як захищати свої права

74427314_567211054052136_857085892425154560_nМинулого тижня в Черкасах відбувся семінар «Перевірки бізнесу: основні виклики після завершення мораторію» та засідання фокус-групи підприємців і бізнес-об’єднань регіону щодо оцінки впровадження Стратегії розвитку МСП України до 2020 року.

Ці події пройшли в межах Сезону підприємництва, організованого спільно Державною регуляторною службою України, Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» та Департаментом регіонального розвитку Черкаської ОДА.

Так, під час семінару підприємці, представники ДРС та експертного середовища говорили про функціонування системи державного нагляду та контролю після завершення мораторію на перевірки.

«Рада бізнес-омбудсмена все ще отримує доволі багато звернень бізнесу щодо дій контролюючих органів, хоча характер цих скарг суттєво змінився. За результатами попереднього кварталу податкові питання (60%), дії правоохоронних органів (13%), державних регуляторів (9%), місцевих рад (5%) та митні питання (5%) склали переважну більшість скарг. Якщо порівняти з попереднім кварталом, то компанії подали на 6% більше податкових скарг на блокування податкових накладних та електронне адміністрування ПДВ. Кількість звернень щодо дій державних регуляторів збільшилася на 13%: бізнес більше скаржиться на Державну архітектурно-будівельну інспекцію та Державний геокадастр. Водночас варто відзначити відчутні позитивні зміни: бізнес на 16% менше скаржився на Національну поліцію та на 50% менше на Службу безпеки України», – розповіла заступниця бізнес-омбудсмена при Кабінеті Міністрів України Тетяна Коротка.

Бізнесу Черкащини також презентували концепцію практичного посібника з проходження перевірок суб’єктами господарювання та розповіли про те, як користуватись інспекційним порталом inspections.gov.ua й іншими інтерактивними інструментами, де підприємці можуть знайти відповіді на різні питання: чи плануються щодо мене перевірки, де саме проводитиметься перевірка, коли розпочнеться та скільки триватиме перевірка.

74814337_474671973133987_6284484628128464896_n- Інспекційний портал виконав свою місію щодо систематизації та прозорості інформації про плани та результати перевірок. На черзі – запуск нових інструментів для бізнесу, зокрема, малого та середнього, у якого часто немає достатньо інформації про перевірки та недостатньо можливостей для захисту від неправомірних дій інспекторів. Ми плануємо це змінити і дати чесному бізнесу в руки дієві інструменти для забезпечення дотримання його прав, – зазначила керівниця відділу розробки програмного забезпечення Офісу ефективного регулювання Яна Горюнова.

– Перевірки залишаються болючою проблемою для малого й середнього бізнесу та після завершення мораторію. Водночас, за час дії мораторію на перевірки бізнес почав не надто перейматись та забув, як захищати свої права у випадку взаємодії з контролюючими органами. Програма USAID «Конкурентоспроможна економіки України» працює над підготовкою необхідних змін до законодавства, зокрема в частині підвищення спроможності бізнесу захищати свої права в процесі взаємодії з контролюючими органами, – пояснив керівник напряму з покращення бізнесу-клімату Програми USAID КЕУ Любомир Чорній.

– Ми розуміємо, що український малий та середній бізнес переважно не має великого штату кваліфікованих юристів, які б на постійній основі радили, як правильно проходити планову або позапланову перевірку, аби уникнути зловживань з боку державних органів нагляду (контролю). Саме тому ми створили електронний посібник, аби допомогти підприємцям захистити свій бізнес від неправомірних дій інспекторів. Окремо зазначимо, що посібник дозволить не тільки знизити ризики корупції, а й сприятиме формуванню сприятливого бізнес-клімату в Україні, – зазначила Катерина Шаповаленко, старший економічний аналітик  ГО “Легкий Бізнес” (EasyBusiness).

Державна регуляторна служба України активно співпрацює з Програмою USAID «Конкурентоспроможна економіка України» над розробкою посібника для малих та середніх підприємств з питань проходження перевірок господарської діяльності, що проводяться органами державного нагляду. Посібник має на меті підвищити спроможність малих та середніх підприємств (МСП) в питаннях діловодства, поліпшити здатність МСП попереджати бізнес-ризики, посилювати спроможність бізнес-асоціацій щодо захисту прав МСП при проходженні перевірок, а також – зниження ймовірності виникнення корупції при взаємодії МСП з контролюючими органами.

Довідково:

У світі, USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 3 млрд. доларів США.  До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров’я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Отримати більше інформації про діяльність USAID можливо у відділі зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53, на веб-сайті  http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінці у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.