П’ята річниця прийняття Закону України «Про пробацію»

Відповідно до досвіду європейських країн в Україні на законодавчому рівні впроваджено пробацію - принципово нової системи виконання покарань, що не пов’язана із позбавленням волі. У суспільстві ще до цього часу існує стереотип, що за злочин необхідно запроторювати у в'язницю. Але покарання колись закінчиться і правопорушник повернеться у суспільство після тривалого спілкування з такими самими злочинцями, без засобів існування, без розуміння, без підтримки. Чи багато людей мають бажання з ним зустрітися? Саме для того, щоб убезпечити суспільство від таких небезпек, був розроблений та прийнятий 5 лютого 2015 року Закон України "Про пробацію". Цей Закон був підготовлений із врахуванням європейського досвіду впровадження пробації.
Що таке пробація?
Пробація - це система виконання покарань без позбавлення волі, що орієнтована не лише на контроль та нагляд за засудженими, а й на надання допомоги у напрямі зміни умов життєдіяльності правопорушника. Головна мета пробації - забезпечення безпеки суспільства шляхом виправлення засуджених, запобігання вчиненню ними повторних кримінальних правопорушень та забезпечення суду інформацією, що характеризує обвинувачених, з метою прийняття судом рішення про міру їхньої відповідальності. Сьогодні пробація є найпотужнішим блок в кримінально-виконавчій системі. Кількість клієнтів пробації за чисельністю значно перевищує кількість осіб, які відбувають покарання у місцях позбавлення волі. Так, на обліку пробації перебуває понад 65 тис. осіб, щороку по обліку проходить в середньому до 150 тис. осіб. 2/3 усіх засуджених судом потрапляють до органів пробації, а лише третина – до виправних установ закритого типу. Клієнтами пробації є: обвинувачені, стосовно яких органом пробації готується досудова доповідь; особи, засуджені до покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт; особи, яким покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк замінено покаранням у виді громадських робіт або виправних робіт; особи, звільнені від відбування покарання з випробуванням; особи, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк, стосовно яких вживаються заходи з підготовки їх до звільнення. Пробація передбачає створення системи реінтеграції правопорушника та відповідного середовища, щоб людина була готова жити, не вчиняючи правопорушень. Для цього у роботі із засудженими використовується оцінка ризиків і потреб. Наприклад: коли вирок суду набирає законної сили, і правопорушник потрапляє на облік у пробацію, ми аналізуємо сфери життєдіяльності людини, отримуємо додаткову інформацію з інших джерел, розробляємо план індивідуальної роботи. Тобто, крім контролю за виконанням людиною покладених на нею рішенням суду обов’язків, ми надаємо їй консультації і необхідну допомогу в тому, щоб вирішити проблемні питання життєдіяльності, що впливають на можливий ризик вчинення повторного правопорушення. Пробація - це не уникнення відповідальності злочинцем, пробація забезпечує баланс між покаранням, потребами правопорушника та інтересами суспільства. Також пробація – це можливість для особи, яка вчинила правопорушення, змінитись без ізоляції від суспільства, отримати необхідну підтримку на шляху до змін, зберегти сімейні стосунки, роботу та житло.
Яку користь отримало суспільство і держава від пробації?
Досвід 5-ти років впровадження пробації дозволяє нам говорити про те, що система пробації є ефективною. Пробація обходиться державі в 10-12 разів дешевше, ніж ув’язнення, засуджені не знаходяться на утриманні платників податків. Клієнти пробації навіть приносять користь громаді, відпрацьовуючи суспільно корисні та громадські роботи на державних та комунальних підприємствах тощо. Але найголовніше те, що 95% засуджених успішно проходять пробацію та не вчиняють повторних злочинів. Отже, пробація в Україні - це не лише крок назустріч європейським стандартам роботи з правопорушниками, але й можливість виправлення правопорушників без ув’язнення.