Христинівська Районна Державна Адміністрація
Христинівський район, Черкаська область

Володимир ВАЛЮК: “Перспектива Христинівщини – у децентралізації, залученні інвестицій та відновленні економіки”

Переглядів: 254

Наприкінці травня Христинівську районну державну адмініст­рацію очолив Володимир Григорович ВАЛЮК, який до цього обіймав посаду першого заступника голови райдержадміністрації. Про перші кроки на новій посаді, погляди, переконання і найближчі плани у роботі – наша розмова з новопризначеним очільником району.

 

- Володимире Григоровичу, Ви людина - публічна, довгий час очолювали районний відділ внутрішніх справ, місцеву спілку офіцерів і прапорщиків ЗСУ та органів внутрішніх справ, районну організацію ветеранів. У 2018-му прийшли у владні коридори на посаду першого заступника голови РДА. А якщо до сказаного додати, що район дев’ять місяців був без керівника виконавчої влади, то Вам не звикати до проблемних питань району і пошук шляхів їхнього подальшого вирішення.
- В рамках проєкту LIFT пройшов тесту­вання і співбесіди, потім мою кандидатуру погодив Кабмін, а 27 травня указом Президента мене призначили головою Хрис­тинівської райдержадміністрації. Приймаючи рішення очолити район, на­самперед керувався бажанням долу­читися до тих трансформаційних процесів, які сьогодні відбуваються у державі й суспільстві. І не просто долучитися, а взяти активну участь у їх проведенні та логічному завершенні, що, в свою чергу, дасть мо­жливість зробити впевнений крок вперед нашій Христинівщині. Де б я не працював, пріоритетним для мене є люди. Вивчення проблем громад, що формують Христинівський район, вважаю для себе найголовнішим, у поєднанні зі спільним пошуком можливостей вирішення або недопущення проблемних ситуацій. За часи роботи знаю зсередини проблемні питання нашого регіону, з них слід виокремити важливі та наболілі і шляхи їх подолання.
- Період Вашого керівництва районом припав на пік реформ, зокрема, освіти, медицини та децентралізації. Як вони впроваджуються в життя?
- Якщо говорити про процес децент­ралізації, то прийнято правильне рішення - не розпорошувати район, а створити одну об’єднану територіальну громаду. Стосовно медицини, маємо відчутні кроки вперед, з освітою є деякі “пробуксовки”. Ми добре розуміємо, що кожна реформа потребує фінансів. На розвиток і діяльність цих галузей виділяються значні кошти. Для прикладу, Національна служба здоров’я України  не в повному обсязі фінансує за­клади охорони здоров’я, тож з районного бюджету виділялися кошти на заробітну плату працівникам. Так, КНП “ЦПМСД” було виділено з ра­йонного бюджету майже 950 тис. грн (2019-2020рр.), КНП “Христинівська ЦРЛ” - 720 тис. грн (2020р.). На ремонт тера­певтичного відділення ЦРЛ виділено 700 тис. грн, пра­вда, роботи відтерміновані у зв’язку з коронавірусом. Всі ми є свідками того, який масштабний ремонт проведений в поліклінічному відділенні райлікарні. З районного бюджету виділено 1890 тис. грн для проведення газифікації котельні ЦРЛ, що здешевить вартість послуг, а головне - вони будуть якісні. Сподіваємося, що ці роботи будуть проведені до початку опалювального сезону. За рахунок співфінансування з ра­йонного бюджету (555 тис. грн) буде придбано шкіль­ний автобус, який до­ставлятиме учнів до на­вчальних закладів.
- До нагальних проблем додалася ще й коронавірусна пандемія. На владу по­кладені особливі обов’язки щодо по­до­лання СОVІD-19.
- З самого початку наші кроки були спрямовані на упередження розпов­сюд­ження цієї страшної хвороби. Були вжиті жорсткі заходи щодо протидії корона­вірусної інфекції, відтак маємо відповідний результат: повторні лабораторні підтвердження у підо­зрілих на захворювання - негативні. Завдяки бюджетним, спонсорським коштам (загальна сума 1219,7 тис. грн) закупили засоби індивідуального захисту, деззасоби, апарат штучної вентиляції легень. Невдовзі очікуємо ще один ШВЛ, який буде придбаний за кошти сільгосптоваровиробників району.
А яка Ваша думка з приводу оптимізації малокомплектних шкіл?
– Переконаний, що у питанні освіти треба думати не про кількість, а про якість. Кожні свідомі батьки зацікавлені, щоб їхня дитина отримала міцні знання, навчалася у сучасних класах, мала можливість розкрити таланти. Подивіться на розвинені країни, у них немає малокомплектних шкіл, адже це нераціонально і неефективно. Після завершення децентралізації об’єднаній тери­торіальній громаді, скоріш за все, доведеться приймати відповідні рішення.
- Наряду з нагальними проблемами, не можна забувати, що країна вже шостий рік поспіль - в стані війни. Як соціально забезпечені учасники бойових дій, які брали участь в ООС?
- Торік виділялися кошти на придбання житла із числа осіб з інвалідністю, учасники бойових дій забезпечуються санаторно-курортними путівками, виділяються зе­мельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
- У межах президентської програми #Великебудівництво наразі проводяться масштабні ремонтні роботи об’єктів соціальної, освітньої, медичної, куль­тур­ної, спортивної та дорожньої інфра­­структури. Чи включені об’єкти Христинівщини до цього переліку.
- Стан доріг був і залишається головною проблемою. Сьогодні ми можемо спо­сте­рігати як проводяться поточні середні ре­монти дорожнього покриття. До переліку президентської програми включено ремонт дороги Ліщинівка-Гребля на суму майже 4300 тис. грн. Невдовзі буде розпочато капітальний ремонт дороги Ягубець-К.Гребля, що вар­тує 10200 тис. грн., також направили лист до ОДА щодо ремонту дороги Мала Севастянівка-Талалаївка. На наступний рік вже виготовлена проектно-кошторисна до­кументація на ремонт дорожнього покри­ття Козаче-Мала Севас­тянівка, Верхнячка-Розсішки-Заяч­ківка. Стосовно будівництва амбулаторії в Роз­сішках, яка є перехідним об’єктом, всі кошти, передбачені на співфінансування, виділені ще в минулому році. Обсяг робіт проведений на 80%.
- Христинівка - місто залізничників з діда-прадіда. І небезпідставні розмови щодо реорганізації локомотивного депо в невеликий цех сколихнув громаду. Будь ласка, проясніть ситуацію, адже це - втрата робочих місць, надходжень до бюджету, поповнення списку без­робітних.
- Підрозділи залізничного вузла - одні з найбільш бюджетоутворюючих підприємств, надходження від них до районного бюджету - майже 30%. Відповідно до плану АТ “Укрзалізниця” включила локомотивне депо Христинівка до переліку підприємств, що підлягають реструктуризації. Тож заради збереження ремонтного потенціалу та кваліфікованих спеціалістів проведено ряд зустрічей, перемовин, направлені звер­нення до вищестоящих організацій, народного депутата Антона Яценка, голови ОДА Романа Боднара. На сьогодні в планах - реформувати локо­мотивне депо на основне ремонтне депо і на зворотне експлуатаційне депо.
- Цьогоріч уряд планує закінчити реформу децентралізації. Якою Ви ба­чите Христинівську об’єднану тери­то­ріальну громаду?
 - Христинівська об’єднана територіальна громада має бути спроможною і потужною. Жителі району в абсолютній більшості бачать себе в одній великій громаді. Коли проходив об’єднавчий процес, то керувались єдиною метою - покращення добробуту мешканців. За взаєморозуміння і підтримку завдячую і мешканцям, і головам сільських рад. Адже, коли говорити про будівництво водогону, утримання закладів соціальної сфери, високоякісний ремонт доріг – ви­рішення цих проблем потребує більших коштів. Децентралізація, власне, у тому і полягає, що частина функцій, які раніше фінансувалися з держбюджету, сьогодні наближаються до людей, до тих, хто, власне, створює валовий продукт. В останній етап децентралізації Хрис­тинівщина входить з непоганим “ба­гажем”. Тож нам треба не лише зберегти фінансову спроможність громади, а й зміцнити її.
- Позаду - півріччя-2020 напо­лег­ливої роботи, які маємо фінансові по­казники?
- Незважаючи на впровадження реформ, що потребує значного фінансування, карантинних обмежень, районний бюджет виконали на 103%, зведений - 101,8%. Відсутні борги по зарплаті, енергоносіям. Намагаємося заощаджувати кошти, акуму­лювати і направляти їх на діяльність життєво важливих сфер. Наступним важливим завданням є економічний розвиток району, який неможливий без залучення інвестицій задля розвитку громади. Саме ці завдання вважаю пріоритетними. І їхнє вирішення у майбутньому дасть певний поштовх у розвиток економіки, покращить фі­нан­совий стан району, сприятиме ство­ренню робочих місць і поліпшенню рівня життя та добробуту населення.
Розмову вела Валентина ДОБРИНСЬКА« повернутися до списку новин