Щодо запровадження електронних трудових книжок

В світлі загальної глобалізації все більше і більше стають доступними сервіси, які раніше передбачали безпосереднє відвідування установи для отримання визначених послуг. Пенсійний фонд України вже понад 10 років розробляє та впроваджує нові електронні сервіси, які є доступними,  які заощаджують час, а  в умовах карантину убезпечують громадян.

Електронне пенсійне посвідчення, СМС-повідомлення, довідка з QR-кодом, призначення пенсії в «Один дотик», пенсійний калькулятор – це сервіси, які вже діють. З метою надання доступу застрахованій особі до інформації про всі трудові відносини за даними звітних відомостей роботодавця, Пенсійний фонд створив на веб порталі електронних послуг новий сервіс «Електронна трудова книжка». Впровадження обліку трудової діяльності в електронній формі дасть можливість призначати пенсію без заяви особи – автоматично. На підставі наявних відомостей про стаж та сплачених внесків, що містяться в реєстрі застрахованих осіб, буде призначатися пенсія за віком. За бажанням особа зможе додавати документи, які відсутні в реєстрі застрахованих осіб через особистий електронний кабінет на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України. Законопроєктом щодо запровадження ведення трудових книжок в електронній формі, схваленим Кабінетом Міністрів України 03.06.2020,  передбачено перехідний період 5 років, протягом якого Пенсійний фонд України формуватиме цифрові відомості про трудову діяльність працівника. Оригінал паперової трудової буде передаватися на зберігання працівнику як офіційний документ. У разі якщо працівник виявить бажання продовжити її ведення, то роботодавець на його вимогу буде зобов’язаний паралельно із електронним обліком трудової діяльності внести до паперової трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення. Законопроєкт також передбачає спрощення доступу до отримання наявних у реєстрі застрахованих осіб відомостей, необхідних для призначення виплат у системі соціального страхування. Механізми подання сканованих копій трудових книжок працівників до реєстру застрахованих осіб вже доступні на веб порталі електронних послуг Пенсійного фонду України відповідно до Порядку обліку трудової діяльності працівника, фізичної особи - підприємця, фізичної особи, яка забезпечує себе роботою самостійно, в електронній формі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 листопада 2019 р. № 1084.