Голокост: розгойдані дзвони пам’яті…

09 •жовтня• 2018, 16:54•

Нищення єврейства стало основою національної політики гітлерівської Німеччини, яка поставила його в центр усього державно-політичного, суспільного механізму.
Не обминув цей жах і нашу багатостраждальну Христинівщину. До війни, за спогадами очевидців, у районному центрі і в деяких селах проживало багато людей єврейської національності. Під час окупації нашого району нацисти встановлювали «новий порядок», який ніс смерть, насилля, нехтування людським життям.

Одним із проявів цього порядку було встановлення єврейських гетто в селах: Талалаївка, Ягубець, Осітна, Орадівка, Кузьмина Гребля, Івангород.
Сьогодні в с.Талалаївка, що на Христинівщині, відбулось урочисте відкриття Пам’ятного знака єврейським жертвам Талалаївського робочого табору, закатованих фашистами в 1942-43 р.р. У церемонії відкриття взяли участь заступник голови райдержадміністрації Тетяна Терещук, керівник апарату райдержадміністрації Станіслав Пилипишин, голова районної ради Анатолій Бордун, заступник голови районної ради Лариса Федичканич, начальник відділу культури, молоді та спорту Галина Кошель, сільський голова с.Талалаївка Сергій Ісько та завідувач бібліотекою с.Талалаївка Інна Пізняк. З Королівства Нідерландів завітав Кор Роос – голова благодійного фонду «Роза Пустелі» та автор книги «Народженні страждати?». Багато років Кор Росс вивчає події минулого та транслює їх сучасникам. У книзі «Народженні страждати?» описана історія Голокосту та спогади людей, які пережили ті жахливі роки. На питання про причину своєї причетності до цієї сторінки історії Кор Роос завжди говорить, що відповідь дуже проста: він хоче, щоб ця частина історії України не була забута. Особливо молоде покоління має знати історію, адже єврейська частина населення України теж була творцем української історії. Цього дня пана Кора Рооса супроводжувала перекладач Ірина Мюлдер. Саме фонд «Роза Пустелі» фінансував встановлення Пам’ятного знаку. Також в урочистостях взяли участь рабин із Франції Хаїм Барох, представник французької асоціації Яхад-Ін Унум Ольга Кульбачна, директор музею Голокосту на Вінниччині Леонід Трахтенберг разом з дружиною Рітою Петрівною – координатром Вінницького відділення «Сохнут-Україна», учні Братславської ЗОШ №1 (Немирівський район).
Рабин Хаїм Барох зачитав Молитву за полеглих в 1942-43 р.р.
Загалом більше 400 євреїв поховані в Братській могилі в с.Талалаївка.
Кор Роос разом із Сергієм Ісько відкрили Пам’ятний знак.
«Страшна трагедія єврейського народу і досі хвилює серця людей, які цінують людське життя, право кожного жити, сповідувати свою релігію, шанувати своїх предків. Трагічні події минулого вимагають від нас виховувати нові покоління на принципах поваги до людської гідності, толерантності, основоположних прав і свобод людини. Це саме те, за що зараз бореться Україна. І сьогодні ми здатні краще зрозуміти болі одне одного, відчути солідарність і проявити взаємну підтримку», - звернулась до присутніх Тетяна Терещук.
Наприкінці урочистостей присутні заспівали гімн України.
Давайте ж ніколи не опускати руки, шукаючи шляхи до кращого майбутнього. Майбутнього, де не буде місця насиллю, де не буде тероризму, де панує мир, толерантність та процвітання.

Відділ організаційної роботи та взаємодії з громадськістю апарату РДА