Герої не вмирають, вони завжди будуть жити в наших серцях

21 •вересня• 2018, 13:18•

Найважчі та найжорстокіші випробування випали на долю українського народу у роки Другої світової війни. Мільйони українців, у тому числі тисячі наших земляків, пройшли крізь це пекло і не скорилися. В умовах тотального терору сформувався рух опору, який став грізною народною силою.

Активну участь у цій війні брали й трудящі Верхнячки. На території села з листопада 1941 року почала діяти підпільна патріотична група в складі 15 чоловік. Її організатором і керівником був комсомолець (потім комуніст) хімік цукрозаводу П. Г. Теличенко. До групи, крім нього, входили жителі Верхнячки О. Ф. Дерманчук, М. 3. Плахотнюк та інші. П. Г. Теличенко й О. Ф. Дерманчук, вийшовши з ворожого оточення пораненими, прийшли до рідного села і разом з військовополоненими, які працювали на заводі, створили цю групу. За допомогою електрика заводу М. А. Скоробрещука було відремонтовано старий радіоприймач. Патріоти розповсюджували повідомлення Радінформбюро, антифашистські листівки, в яких закликали населення до боротьби з ворогом, саботували заходи окупантів. Підпільники знищували також фашистських офіцерів і солдатів, забирали у них зброю. Велику допомогу партизанам подавали медикаментами місцевий лікар комуніст М. Д. Кривенко, фельдшер 3. Й. Кошова. Понад 40 жителів села допомагали підпільникам. Серед них К. В. Третяк, Т. В. Маркова, В. П. Стопхай і її 12-річний син Володя. Останніх двох есесівці схопили і в 1943 році розстріляли. У 1943 році патріотична група встановила зв’язок з 2-ю Українською партизанською бригадою; і в квітні того ж року верхняцькі патріоти пішли на з’єднання з одним з її загонів. В Яро-ватському лісі їх оточили фашисти. В нерівному бою загинули О. Ф. Дерманчук, М. 3. Плахотнюк і В. І. Добриченко. Решта партизанів пробилася до загону і продовжувала боротися проти загарбників.

9 березня 1944 року Верхнячку визволили від окупантів воїни 206-ї стрілецької дивізії 27-ї армії 2-го Українського фронту. У роки Великої Вітчизняної війни понад 400 жителів Верхнячки воювали на фронтах, де відважно билися з ворогом. 250 з них віддали своє життя за свободу й незалежність Батьківщини, 362 учасників війни відзначено бойовими нагородами.

На тернистому шляху підпільної боротьби полягли десятки тисяч синів і дочок України. Це гірка історична правда. Але їхня жертва,принесена в ім'я свободи нашого народу та майбутніх поколінь, не була марною. Своєю хоробрістю і героїзмом, відвагою та безмежною любов'ю до Батьківщини учасники руху опору довели усьому світові, що Україна ніколи не скориться загарбникам.

Сьогодні в смт. Верхнячка відбувся мітинг Пам’яті приурочений Дню партизанської слави.  На захід завітали голова селищної ради Богдан Дорошенко, начальник відділу культури, молоді та спорту Галина Кошель  та учні шкіл селища Верхнячка. Хвилиною мовчання та покладанням квітів до пам’ятника присутні вшанували героїчний подвиг партизан. День партизанської слави відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто в суворий воєнний час боровся з фашистами в глибокому тилу ворога, не шкодуючи крові і самого життя.

Пам’ять… Вона нетлінна й вічна. Вона дивиться на нас зі старих фронтових фотографій, тих речей, які зберігають колишні партизани, і не дає потьмяніти жодній героїчній сторінці перемоги над фашизмом.

Відділ організаційної роботи та взаємодії з громадськістю апарату РДА