Інформація для тих, хто має намір розпочати підприємницьку діяльність

Право на здійснення підприємницької діяльності, яку не заборонено законом, має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Обмеження права фізичної особи на здійснення підприємницької діяльності встановлюються Конституцією України та законом.

Фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань». Процедура державної реєстрації є безоплатною (відсутній адміністративний збір) та займає 24 години (якщо документи подавати до нотаріуса) або ж декілька днів (якщо реєструвати через центр надання адміністративних послуг).

Потрібно врахувати, що реєстрація проводиться за зареєстрованим місцем проживання особи, а фізично провести державну реєстрацію можливо у будь- якого реєстратора в межах Вашої області. Якщо ж виїзд до місця реєстрації є проблематичним, можна скористатися сервісом онлайн реєстрації фізичної особи-підприємця. Для цього слід здійснити вхід за допомогою електронного цифрового підпису та заповнити необхідні поля, дотримуючись підказок на сайті. Перед початком державної реєстрації фізичною особою-підприємцем, слід визначитися з видами діяльності та підібрати оптимальну систему оподаткування.

Відповідно до Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації фізичної особи підприємцем подаються такі документи:

• заява про державну реєстрацію фізичної особи підприємцем;
  • заява про обрання фізичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість за формою, затвердженою центральним органом  виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової і митної політики, — за бажанням заявника;
  • нотаріально засвідчена письмова згода батьків (усиновлювачів) або піклувальника чи органу опіки та піклування — для фізичної особи, яка досягла шістнадцяти років і має бажання займатися підприємницькою діяльністю, але не має повної цивільної дієздатності;
  • договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства — у разі державної реєстрації фізичної особи, яка самостійно або з членами сім’ї створює сімейне фермерське господарство відповідно до Закону України «Про фермерське господарство.